Wkłady stalowe nie zachowują energii cieplnej tak bardzo dobrze jak wkłady żeliwne.

Bardzo bardzo istotnym elementem każdego kominka są niewątpliwie wkłady kominkowe. Kominek oprócz funkcji estetycznych sprawuje również funkcje grzewcze. A więc prawie każdy wkład kominkowy musi być wytrzymały na wielogodzinne działanie wysokiej temperatury ( w tym również na jej zmiany) a dodatkowo nie ulegać korozji.

 

Ponadto powinien tak gromadzić ciepło, żeby mógł oddawać je jeszcze jakiś czas po ugaszeniu ognia w palenisku. wkłady kominkowe Hajduk możemy podzielić na żeliwne wkłady kominkowe albo wkłady kominkowe stalowe. Wkłady żeliwne wykonywane są z odlewów żeliwnych, a więc ich dno, ściany, plecy i czopuch wykonane są z tego surowca. Jeżeli ścianki kominka są odlewane, to wówczas nie mamy połączeń a także spawów. Poprzez to są wyjątkowo szczelne. Natomiast w sytuacji płyt żeliwnych, po upływie pewnego czasu mogą się rozluźnić. Z żeliwa zdołamy formować różne kształty i formy. Tak zatem kominkowe wkłady tworzone z takiego tworzywa mają przeważnie formę ozdobną. Do pomieszczeń o nowoczesnym wystroju lepiej będą nadawać się wkłady stalowe.

 

Rynek proponuje zdecydowanie więcej rodzajów wkładów wykonanych ze stali , szczególnie tych z płaszczem wodnym. Wkłady stalowe nie podtrzymują ciepła tak znakomicie jak te wykonane z żeliwa, natomiast ich komory spalania są dodatkowo pokryte płytami z wermikulitu i szamotu. Są to produkty o pojemności cieplnej znacząco większej aniżeli żeliwo. Wyróżniamy jeszcze wkłady kominkowe gazowe. Kominki gazowe Zasilane są gazem LPG bądź gazem ziemnym – ze zbiornika lub z butli. Należy wiedzieć, iż do kominków na gaz ziemny i płynny trzeba obowiązkowo doprowadzić instalację gazową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *