Krótkie peptydy są tańsze oraz prostsze w produkcji.

Peptydy wpływające na funkcjonowanie komórek – znane pod nazwą biopeptydy – są istotnym przedmiotem badań w proteomice. Mają one wpływ na metabolizm lub sposób trawienia pokarmu przez organizm, a inne mają właściwości, które są przydatne w kosmetykach. Udział peptydów w dziedzinie medycyny a także żywności, zwiększa się i będzie szedł w górę, kiedy badacze będą rozszerzać swoje odkrycia, w jaki sposób najlepiej je izolować, badać i wytwarzać, a następnie udostępniać do sprzedaży w sklepie z peptydami.

 

Pomimo swoich niedużych wymiarów – a najczęściej z ich powodu – peptydy stają się coraz ważniejszymi jednostkami biologicznymi , które są zdolne do leczenia wielu chorób, zmniejszania stanu zapalnego, zwiększania wartości odżywczych produktów żywnościowych, zabijania drobnoustrojów a także odwracania procesów starzenia. Ze względu na niewielki rozmiar a także brak zorganizowanej struktury, tanie peptydy posiadają tendencję do przenikania przez przestrzenie, w których nie mogą zmieścić się białka o większych rozmiarach – mogą przenikać przez ludzką skórę, ściany jelit, a w niektórych przypadkach nawet błony otaczające komórki. Mogą szybko znaleźć się w krwioobiegu, aby dotrzeć w miejsce, gdzie są potrzebne.

 

Ponadto krótkie peptydy mogą być prostsze a także tańsze w produkcji w porównaniu z większymi białkami o skomplikowanej budowie. Dla inżynierów żywności, producentów leków, kosmetyków jest to jedyna z najbardziej atrakcyjnych właściwości, która to będzie mieć z pewnością finansowy ślad w funkcjonowaniu firm z szyldem „peptydy sklep”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *